Bierzmowani mają imiona

Tak, bierzmowani mają imiona. Imię to ważna cecha tożsamości człowieka.

Poznanie imienia to zbliżenie się do człowieka, to stworzenie jakiejś więzi. Zmiana imienia to jakaś ważna zmiana w życiu. Jak mylimy czyjeś imię, albo mylą nasze, to czujemy się z tym nie za specjalnie.

Poznaj zatem imiona swoich kandydatów do bierzmowania. Pierwszym tego etapem będą rozmowy indywidualne przeprowadzane na początku. Jak ktoś puka do drzwi, to spójrz na listę, przypomnij sobie imię i staraj się jak najczęściej (ale bez sztuczności) używać tego imienia w rozmowie. „Witaj, Barbaro!” „Barbaro, powiedz mi, proszę…” „ale jeśli chcesz, Barbaro, to…”

To oczywiście nie załatwi wszystkiego. Na pewno wiele imion zapomnisz.

Dlatego przygotuj na spotkania formacyjne kandydatów do bierzmowania identyfikatory. Najlepiej takie przypinane, z kombiklipem.

Identyfikator na smyczy będzie droższy i mniej praktyczny. Zawsze wisieć będzie nie tą stroną co trzeba. Nie polecam.

Na identyfikatorach wydruku możliwie największą i czytelną czcionką imię kandydata a poniżej małymi literami nazwisko. Możesz też dodać jakiś element graficzny.

Identyfikatory trzymaj w pudełku a przed spotkaniem rozkładaj. Jak masz sporą liczbę kandydatów i spodziewasz się bałaganu przy szukaniu identyfikatorów to ułóż je. Jeśli jesteś perfekcjonistą to możesz ułożyć alfabetycznie – wtedy przydadzą się na identyfikatorach liczby porządkowe (małe, dyskretne i blade), które ci pomogą. Czasem wystarczy tylko pogrupować – na lewo dziewczyny, na prawo chłopcy. Można też chłopięce i dziewczęce wydrukować na różnych kolorach.

Poproś, by przypięli je tak, byś je widział. Wyjaśnij o co ci chodzi: „Chciałbym lepiej was poznać, zapamiętać wasze imiona, by potraktować was jak najbardziej osobiście.”

Imiona wykorzystuj na spotkaniach, zwracaj się po imieniu, ucz się imion w trakcie różnych momentów spotkania. Pamiętaj także, że znajomość imienia ma także walor dyscyplinujący. „Barbaro, przestań rozmawiać” zawsze będzie silniejsze od „Przestań rozmawiać”.

Pamiętaj, by pod koniec spotkania dać hasło do odpięcia identyfikatorów. Jak zapomnisz to wielu poniesie je do domu i… tyleś ich widział. Zawsze to się może zdarzyć więc miej w zapasie kilka pustych.

Pamiętaj, że przygotowanie do bierzmowania to formacja poszczególnych osób a nie urabianie masy. Ucz się imion swoich kandydatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *