Czy po bierzmowaniu kandydaci zostają w Kościele

W ocenie programów przygotowania do bierzmowania i materiałów formacyjnych, które wykorzystuje się w pracy z kandydatami do bierzmowania ważne jest dla wielu, i słusznie, czy po odbytej formacji wybierzmowani pozostają w kościele.

W różnym stopniu, ale jednak czas przygotowania, to czas większej obecności młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w kościele. Czasem wynika to z wewnętrznej moblilizacji, czasem jest to w mniejszym czy większym stopniu wymuszone.

Potem przychodzi bierzmowanie i… no właśnie, co potem?

Jakby nożem uciął? Czasem tak. Pożegnanie z kościołem, może nie na zawsze, ale na dłuuugi czas. Przynajmniej do ślubu.

Wraca zatem pytanie o skuteczność programu. Czy przejście przez rok, dwa, czy nawet trzy lata formacji przekłada się na jakąś trwałą zmianę? Czy coś się zmienia w bierzmowanych, tak, że mozna to „optycznie” zaobserwować.

Moje zdanie jest takie: Proszę na to nie liczyć. Nie sądzę, by istniał sposób (program, metoda), by tak pobudzić młodzież (nawrócić), by po przygotowaniu i przyjęciu sakramentu bierzmowania stała się odpowiedzialną, praktykującą niedzielną Mszę Świętą, pielęgnującą życie modlitewne i sakramentalne. Jest to nierealne.

Realna jest natomiast trwała przemiana kandydata do bierzmowania jeśli uda się go nakłonić do wejścia do wspólnoty. Zaangażowanie w jakąś wspólnotę wydaje się jedyną drogą osiągnięcia względnie stałej przemiany.

Wspólnotą mogą być ministranci czy lektorzy, oaza, Wojsko Gedeona czy KSM, ale musi to być mała wspólnota, do której młody człowiek bedzie miał swoje osobiste odniesienia. Rodzina często tego już nie ma. Parafia jest zbyt liczna i staje się, niestety, bardziej jednostką administracyjną niż wspólnotą.

Dobry program przygotowania do bierzmowania powinien zatem jakoś zaprezentować wspólnoty i dać okazję posmakowania ich i włączenia się do nich.

Pytanie o jakość programów przygotowania do bierzmowanie i poszukiwanie wskaźników tej jakości pozostaje aktualne.

Dodam sarkastycznie, że proste kryterium „program przygotowania do bierzmowania nie powinien szkodzić wierze młodzieży” odsieje pewnie z 80% wszystkich parafialnych praktyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *