Wiara to decyzja

Różnie można definiować wiarę. Można to czynić także w kategoriach decyzji i powiedzieć, że wiara jest po prostu decyzją. Decyzją przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Człowiek najpierw rozeznaje swój stan – stan grzechu, poznaje w Jezusie swój jedyny ratunek a następnie, aktem swojej woli, podejmuje decyzję, by swoje życie połączyć z życiem Jezusa.

Gdy tak określamy wiarę, to wynikają z niej określone konsekwencje. Wiara, pozostając ostatecznie łaską, buduje na naturalnych predyspozycjach i zdolnościach człowieka. Te ludzkie możliwości będą mocno rozwinięte, średnio rozwinięte albo niedorozwinięte.

Najczęściej, współcześnie, będziemy mieli do czynienia z tym ostatnim. Jesteśmy bowiem jakby świadkami zaniku zdolności do decydowania. Decyzji, zwłaszcza tych ostatecznych, nie lubi się, odsuwa się je, unika ich, ceduje na innych. Występuje swoisty lęk przed decydowaniem.

Są zapewne różne tego przyczyny. Jedną z tych przyczyn wydaje się nadmierna troskliwość i nadopiekuńczość. Zarówno rodziców jak i systemu prawnego – na przykład szkoły. Dziecko na każdym kroku jest wyręczane – ktoś inny za niego podejmuje decyzję. 

Program „Szkoła życia z Bogiem – przygotowanie do bierzmowania”.

W tej sytuacji, w momencie, gdy już nikt nie może za człowieka decydować, na przykład w kwestii małżeństwa czy właśnie wiary, wymaganej decyzji nie podejmuje się. Inna zaś możliwość to decyzje niedojrzałe, które przy lada kryzysie są zmieniane lub odwoływane.

Stąd postulat, by w myśleniu o wychowaniu pamiętać o swoistej „szkole decydowania”. Należy dawać dziecku, jak najczęściej, możliwości wyboru i decydowania. Rozwinie to umiejętność rozeznawania – należy „ogarnąć” co jest lepsze, bardziej korzystne, rozwinie też samą umiejętność podejmowania decyzji.

Program „Szkoła życia z Bogiem – przygotowanie do bierzmowania” zawiera w sobie rożne sytuacje, w których uczestnik może wybierać i decydować. Przez małe wybory program prowadzi do tego największego wyboru – wyboru Jezusa.

Historię powstawania programu możesz poznać TUTAJ: https://fundacjanaszawinnica.pl/pl/n/3

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *